9 listopad 2023

Zakończyła się rozbudowa wadowickiego szpitala

zdjęcie: Zakończyła się rozbudowa wadowickiego szpitala / pixabay/3555550
Zakończyła się rozbudowa o dwa piętra głównego pawilonu powiatowego szpitala w Wadowicach. W nowej przestrzeni funkcjonują tam już m.in. dwa oddziały wewnętrzne – dowiedziała się w czwartek PAP w placówce.

„Rozbudowa została zakończona, a nowe dwie kondygnacje przekazano do użytkowania. Są już przeniesione tam oddziały: wewnętrzny I oraz wewnętrzny II. (...) Z racji tego, że uruchamiamy Ośrodek Szybkiej Diagnostyki i Terapii Krótkoterminowej, to zakłady diagnostyczne także zostały przeniesione. To już funkcjonuje” – poinformowała w rozmowie z PAP koordynator działu komunikacji placówki szpitala Alicja Madej.

Przedstawicielka szpitala dodała, że otwarty w niedalekiej przyszłości zostanie tam jeszcze oddział chirurgii jednego dnia.

„Oficjalne otwarcie nadbudowanej części nastąpi wkrótce, ale konkretna data nie została na razie wyznaczona” – powiedziała Alicja Madej.

Dyrektor lecznicy Barbara Bulanowska w czerwcu bieżącego roku zaznaczyła, że inwestycja oznacza duży postęp w rozwoju placówki. „Spowoduje nie tylko znaczne zwiększenie dostępności dla mieszkańców świadczeń medycznych w zakresie niewykonywanych dotychczas w powiecie krótkich procedur jednodniowych i rozwój szybkiej diagnostyki, ale także umożliwi bardziej racjonalne rozłożenie funkcji szpitala. Na zwolnionych przestrzeniach uruchomiona zostanie rehabilitacja prowadzona w trybie leczenia stacjonarnego i dziennego” – wyjaśniła.

Szpital rozpoczął rozbudowę latem ubiegłego roku. Projekt zakładał nadbudowanie głównego pawilonu o dwie kondygnacje. Na jednej zakładano od początku utworzenie ośrodka szybkiej diagnostyki i terapii krótkoterminowej. Tam skonsolidowane miały zostać pracownie diagnostyczne i oddział chirurgii jednego dnia z dwoma salami operacyjnymi. Tu pacjenci przechodzili będą zabiegi z zakresu otolaryngologii i okulistyki oraz endoskopowe badania diagnostyczne. W ramach pracowni endoskopii wykonywane są gastroskopie, kolonoskopie i cystoskopie. Na kolejnej kondygnacji miały zostać ulokowane dwa oddziały wewnętrzne.

Wartość inwestycji wyniosła około 42 mln zł. Kwota na ten cel pochodzi z różnych źródeł. Po 15 mln zł przekazały starostwo w Wadowicach i urząd marszałkowski. 3 mln zł trafiło tam z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Tyle samo przekazały też gminy powiatu wadowickiego. Reszta to pieniądze własne szpitala oraz pożyczka z budżetu starostwa.

Szpital powiatowy w Wadowicach jest jedną z największych placówek w zachodniej części Małopolski. Prowadzi dziesięć oddziałów, w tym SOR, a także 24 poradnie.(PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ maak/