Zatrucie tlenkiem węgla; nastolatka trafiła do szpitala
„Do zdarzenia doszło o godzinie 20.30 w jednym z domów jednorodzinnych. 18–latka zasłabła po wyjściu z łazienki, w której funkcjonował piecyk gazowy. Rodzina natychmiast wezwała pomoc. Nastolatka w stanie przytomnym została przewieziona do szpitala” – podała Małgorzata Jurecka.
Policjantka poinformowała, że w mieszkaniu przekroczony był poziom stężenia tlenku węgla: około 200 ppm. „Po przewietrzeniu pomieszczeń zezwolono domownikom na pobyt w mieszkaniu” – dodała Jurecka.
Jurecka przypomniała, że objawami zatrucia tlenkiem węgla są: ból głowy, uczucie zmęczenia, nudności, bardzo złe samopoczucie, podwyższone tętno, torsje, trudności z oddychaniem, duszności, zaburzenia orientacji i równowagi, utrata przytomności. „W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, ewakuować osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce i wezwać pogotowie. Jeśli osoba nie oddycha - przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową” – podkreśliła.
Policjantka zwróciła uwagę, że należy sprawdzać drożność wentylacji, a także wyposażyć mieszkanie w czujnik tlenku węgla. Jeśli łazienka wyposażona jest w piecyk gazowy należy zachować czujność ponieważ może dojść do nagromadzenia tlenku węgla podczas kąpieli.
Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, więc ludzie go nie wyczuwają, natomiast czujnik wykryje nawet niewielkie jego stężenie i natychmiast zasygnalizuje to alarmem. Dopuszczalne przez Światową Organizację Zdrowia stężenie wynosi 35 ppm. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ apiech/