reklama
kategoria: Kraj
25 marzec 2024

Szef MON zapowiada budowę bazy śmigłowców na lotnisku w Świdniku

zdjęcie: Szef MON zapowiada budowę bazy śmigłowców na lotnisku w Świdniku / fot. PAP
fot. PAP
Na lotnisku w Świdniku powstanie stała baza śmigłowców Wojska Polskiego; przed nami finalizacja umowy w tej sprawie - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Inwestycja ta przyczyni się też do rozwoju gospodarczego - dodał szef MRiT Krzysztof Hetman.
REKLAMA

Utworzenie stałej bazy śmigłowców Wojsk Lądowych SZ RP na lotnisku w podlubelskim Świdniku ma być jednym z elementów współpracy MON i województwa lubelskiego. List intencyjny poświęcony tej współpracy podpisali w poniedziałek minister obrony oraz marszałek woj. lubelskiego, prezydent Lublina i prezes zarządu portu lotniczego Lublin.

Szef MON powiedział na briefingu prasowym, że w Świdniku mogłyby być prowadzone także szkolenia dla pilotów śmigłowców. „Chcielibyśmy, żeby lotnisko w Lublinie, w Świdniku było też we współwładaniu z samorządem miasta i województwa, Agencji Mienia Wojskowego, żeby siły zbrojne, Ministerstwo Obrony Narodowej miało tutaj swoją godną reprezentację” - powiedział. Dodał, że lotnisko może połączyć wiele funkcji ważnych dla regionu - bezpieczeństwa, transportu cargo czy turystyki.

Według Kosiniaka-Kamysza Polska wschodnia, województwa: lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie, zasługują dzisiaj na wsparcie. „Musi tu być stała obecność wojsk sojuszników, ale też Wojsko Polskie musi inwestować w tereny, i będzie inwestować" - oświadczył szef MON.

Odnosząc się do szczegółów inwestycji powiedział że finalizacja umowy między MON a lubelskimi samorządami planowana jest w najbliższych 2-3 miesiącach. „Jesteśmy na ostatniej prostej negocjacji na temat ceny, którą trzeba za te 100 hektarów zapłacić. I później od razu zaczyna się inwestycja” – dodał wicepremier.

Dopytywany, jaki sprzęt będzie stacjonował w nowej bazie pod Lublinem stwierdził, że zależy to od potrzeb Sił Zbrojnych. „My będziemy wspierać tyle, ile potrzeba. Nie ma tutaj dla nas ograniczeń (…) Będzie to baza dla wojsk lądowych (…), będą śmigłowce. Jeszcze nie ma decyzji, jaki typ i rodzaj. Jesteśmy gotowi też do umieszczania tutaj i bazowania najnowszych śmigłowców” – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy podpisano ok. 20 umów w sumie na 30 mld zł na zakup sprzętu dla polskiej armii. „Żeby ten sprzęt mógł funkcjonować, musi być do tego odpowiednia infrastruktura. Tylko w tym roku wydamy 8 mld zł na dostosowanie infrastruktury wojskowej do sprzętu, który pojawi się w naszym kraju” – powiedział.

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman podkreślił, że planowana inwestycja przyczyni się także do rozwoju gospodarczego. Odniósł się do możliwości zagospodarowania 500 hektarów wokół lotniska.

„Tutaj jest ogromna szansa na stworzenie nowej, specjalnej strefy ekonomicznej i zlokalizowania w tym miejscu wszystkich nowych inwestycji, zarówno w przemysł obronny, ale także tych przedsiębiorców, którzy będą chcieli z Azji się przenosić na powrót do Unii Europejskiej” – wyraził nadzieję Hetman.

Port Lotniczy Lublin pierwszych pasażerów przyjął 17 grudnia 2012 r. Ma status lotniska międzynarodowego i może obsługiwać samoloty wielkości boeinga 767 czy airbusa A310. Jest spółką akcyjną, której wyłącznymi akcjonariuszami są jednostki samorządu terytorialnego. W ub.r. z lotniska odprawiono 399 tys. pasażerów. (PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ mml/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gorlice
9.8°C
wschód słońca: 06:23
zachód słońca: 16:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gorlicach

kiedy
2024-11-25 19:00
miejsce
Dark Pub, Gorlice, Wąska 11
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-22 18:00
miejsce
Kino Farys, Biecz, ul. Kazimierza...
wstęp biletowany