6 maj 2024

Poseł Łukasz Kmita (PiS) nie został wybrany na marszałka województwa

zdjęcie: Poseł Łukasz Kmita (PiS) nie został wybrany na marszałka województwa / fot. PAP
fot. PAP
Poseł Łukasz Kmita (PiS) nie został wybrany w poniedziałek przez sejmik na nowego marszałka województwa małopolskiego. Za jego kandydaturą zagłosowało 13 spośród 38 obecnych radnych, 22 radnych było przeciw, a dwóch wstrzymało się. Jeden głos był nieważny.

Kmita nie został wybrany pomimo, że był jedynym zgłoszonym kandydatem, rekomendowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, które w 39-osobowym sejmiku małopolskim ma większość dysponując 21 mandatami. Koalicja Obywatelska ma 12 mandatów, a Trzecia Droga – sześć.

Tuż po głosowaniu kandydat podziękował tym z radnych, którzy poparli jego kandydaturę. „Dla mnie nic się nie zmienia – dalej będę pracował na rzecz Małopolski, a jestem przekonany, że będzie to korzystne dla naszego regionu” - podsumował Kmita.

W trakcie sesji radny Rafał Stuglik rekomendując Kmitę na marszałka Małopolski w imieniu klubu PiS podkreślił, że kandydat ma bogaty życiorys samorządowy. „Nasz kandydat to stosunkowo młoda osoba, ale dał się poznać jako bardzo prężny, skuteczny samorządowiec, ale jednocześnie wszyscy go pamiętamy jako wojewodę małopolskiego, który działał w niezmiernie trudnych warunkach, m.in. pandemii" – wskazywał.

Grzegorz Małodobry z klubu Koalicji Obywatelskiej ocenił podczas sesji, że kandydat PiS, który jest posłem, a nie radnym „w jakiś sposób został przywieziony w teczce”.

Łukasz Kmita w wystąpieniu przed głosowaniem podkreślił, że stanowisko marszałka województwa, to „niezwykle zaszczytna i ważna funkcja, strategiczna dla rozwoju regionu”. "To nie jest tylko praca, to jest służba na rzecz Małopolski i Małopolan” - mówił.

Kmita dziękował poprzedniemu zarządowi województwa z marszałkiem Witoldem Kozłowskim na czele i zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany, to zamierza kontynuować jego politykę dotyczącą zrównoważonego rozwoju województwa.

38-letni Łukasz Kmita pochodzi z Olkusza. W latach 2020-2023 był wojewodą małopolskim. W ostatnich wyborach parlamentarnych został wybrany na posła z listy PiS. W kwietniowych wyborach samorządowych bez powodzenia kandydował na prezydenta Krakowa.

Wcześniej na przewodniczącego sejmiku województwa małopolskiego został ponownie wybrany Jan Tadeusz Duda (ur. 1949), profesor nauk technicznych, profesor zwyczajny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prywatnie ojciec prezydenta Andrzeja Dudy. Był on jedynym kandydatem zgłoszonym na stanowisko przewodniczącego sejmiku. Funkcję tę pełnił już w latach 2019-2024. W poniedziałkowym głosowaniu opowiedziało się za nim 20 radnych, a 17 było przeciw. Jeden głos był nieważny.

Nowy przewodniczący dziękując za wybór powiedział, że zdecydował się na kandydowanie, pomimo wieku senioralnego, bo „chciał, aby ta kadencja upłynęła w takim duchu jak poprzednia - merytorycznym, dobrym, w atmosferze rzeczowej dyskusji”. „My tutaj na poziomie województwa nie przenosimy swarów politycznych, tylko staramy się pracować na rzecz obywateli. Zgodziłem się kandydować, aby ten ton pracy utrzymać” - zaznaczył.

Podczas poniedziałkowej sesji radni wybrali także dwoje wiceprzewodniczących sejmiku woj. małopolskiego. Zostali nimi Jadwiga Wójtowicz i Wojciech Skruch (PiS).

W 39-osobowym sejmiku małopolskim większość ma Prawo i Sprawiedliwość dysponujące 21 mandatami. Koalicja Obywatelska ma 12 mandatów, a Trzecia Droga – sześć.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ godl/