reklama
kategoria: Polityka
25 październik 2023

Prezydencka Rada ds. Samorządu Terytorialnego rozmawiała o wyzwaniach dla samorządów w dobie procesów globalizacyjnych

zdjęcie: Prezydencka Rada ds. Samorządu Terytorialnego rozmawiała o wyzwaniach dla samorządów w dobie procesów globalizacyjnych / pixabay/599486
Prezydencka Rada ds. Samorządu Terytorialnego rozmawiała o wyzwaniach dla samorządów w dobie procesów globalizacyjnych. Zdaniem przewodniczącego rady, marszałka woj. lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, ważne wydarzenia zagraniczne będą oddziaływały na samorządy.
REKLAMA

Wymienił m.in. wojnę na Ukrainie, wojnę w Izraelu, sytuację w Lampedusie związana z relokacją imigrantów do Europy.

"Zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak ewentualnie uchodźcy z krajów Afrykańskich, czy też sprawy związane z wojną na Bilskim Wschodzie, to one Beda oddziaływały na samorządy" - podkreślił Stawiarski.

Zaznaczył, że sytuacja jest taka, że samorząd musi być przygotowany na każdą okoliczność. "Musimy być przygotowani na zwiększenie liczby emigrantów z Ukrainy podczas wojennych dni zimowych, na napór imigrantów z południa Europy i ewentualnie ich relokację" - dodał. Przekazał, że wzrost nastrojów antysemickich w Europie w postaci manifestacji, także może mieć wpływ na to, co się będzie działo w polskich miasteczkach i wsiach.

"Mamy nadzieje, że rząd RP stanie na wysokości zadania i będzie razem z nami próbował rozwiązać ewentualne problemy, które z tego tytułu będą w samorządach. I będziemy mogli naszym mieszkańcom zapewnić bezpieczeństwo, spokój i pewność tego, że ktoś się nimi zaopiekuje" - podkreślił.

Przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski wyjaśnił, że głównym przedmiotem obrad było zastanawianie się nad tym, jakiego rodzaju zadania będą podejmowały samorządy. "One powinny być do tego przygotowane. Stąd wymiar bezpieczeństwa był dymisja centralnym wymiarem naszych obrad" - powiedział.

Profesor przekazał również, że na obradach wskazywano m.in. na potrzeby wynikające z doświadczeń, czy to rosyjskich ataków na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie (a zatem na potrzebę zwiększenia odporności tej infrastruktury właśnie na poziomie samorządowym), czy też na kwestie dotyczące doświadczeń z obecnego odcięcia strefy Gazy od zaopatrzenia w wodę, czy wreszcie doświadczenia ataku Hamasu na Izrael. Zaznaczył, że tempo reakcji państwa i tempo przygotowania lokalnych społeczności, musi być sprawne.

Rada ds. Samorządu Terytorialnego została powołana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 31 maja 2021 r. Liczy 31 osób. Przewodniczącym Rady jest marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Główne zadania tej Rady to m.in. przygotowywanie dla prezydenta opinii i ekspertyz dotyczących samorządu terytorialnego, przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych w tym zakresie.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gorlice
1.1°C
wschód słońca: 06:56
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gorlicach

kiedy
2024-11-25 19:00
miejsce
Dark Pub, Gorlice, Wąska 11
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-22 18:00
miejsce
Kino Farys, Biecz, ul. Kazimierza...
wstęp biletowany